Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olchowej

Aktualności

 
 
 Rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się 4 września 2023 r. (poniedziałek)
 
  • 8.00 - Msza Św. w kościele w Olchowej
  • 9.00 - spotkanie ogólne w Domu Strażaka w Olchowej                                   
  • 9.30 - spotkanie z wychowawcami w szkole. 
 
Czytaj więcej
23 czerwca 2023 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023. Po mszy świętej spotkaliśmy się w Domu Strażaka. Uczniowie klasy VIII przygotowali przedstawienie, podczas którego wyrazili wdzięczność nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za troskę, za wiedzę i serce. Były recytacje, śpiew i tańce. Wiele wspólnie przeżytych chwil, zawiązanych przyjaźni, mnóstwo wspomnień. To sprawia, że ciężko się żegnać. Jest jednak ogromna radość z osiągnięć, z tego, że mogliśmy razem być i uczyć się od siebie. Podczas uroczystości wręczono nagrody dla wyróżniających się uczniów z klas IV-VIII.
Ci, którzy uzyskali najwyższe średnie,  otrzymali nagrody specjalne.
A byli to:
- Izabela Zarzyka z klasy IV
- Martyna Kwaśniak z klasy VI
- Maja Krzanowska z klasy IV
 
Oraz uczniowie z klasy VIII:
-Krzysztof Stec i Paula Mazan
 
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy osiągnięć i życzymy wspaniałych wakacji.
 
Dziś także pożegnaliśmy panie przechodzące na emeryturę: nauczycielki -panią Halinę Trojnacką i panią Barbarę Wozowicz oraz naszą kucharkę Panią Wiesławę Pałęcką. Dyrektor Małgorzata Pająk przekazała podziękowania od całej społeczności szkolnej. Wyraziła wdzięczność za  wieloletnie zaangażowanie w edukację i wychowanie, za każdy wspólnie spędzony dzień, a także za olbrzymie serce, za cierpliwość  i wytrwałość w kształtowaniu setek dziecięcych charakterów. Przekazała także życzenia, aby dalsze lata upływały naszym drogim Paniom w zdrowiu, szczęściu i spokoju, aby wszystkie plany i marzenia spełniły się właśnie teraz.
 
 
Czytaj więcej

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję Lidla "Szkoły pełne talentów" i wrzucali do naszej skrzynki, rejestrowali lub dostarczali w inny sposób otrzymane za zakupy kupony. Dzięki Państwa zaangażowaniu udało nam się uzbierać 1950 talenciaków. Dzięki zebranym talenciakom nasza szkoła wzbogaciła się o pakiet planszówek dla dzieci, pudełko z instrumentami i  zestaw zegarów.

Bardzo dziękujemy za wspaniałe zaangażowanie!

 

Czytaj więcej

15 czerwca 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olchowej wzięli udział w wycieczce do Nowego Wiśnicza i Wieliczki. Uczniowie klas I - IV zwiedzili pochodzący z XIV wieku wiśnicki zamek, wysłuchali opowieści przewodnika o życiu magnaterii, ucztach, kuchni szlacheckiej i wyposażeniu komnat. Obejrzeli również makiety obrazujące przebudowę obiektu. W zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce przeszli liczącą ok. 3 km podziemną trasę turystyczną. Zwiedzili chodniki, pochylnie, kaplice, jeziora solne. Mogli podziwiać niezwykłe posadzki, żyrandole oraz rzeźby wykonane z soli. Wyjazd dostarczył dzieciom wielu wrażeń i umożliwił bliższe poznanie miejsc związanych z kulturą i sztuką Małopolski.

Czytaj więcej

Konkursy językowe 2023-06-05

„Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata”

Ludwig Wittgenstein, austriacki filozof (1889-1952)

Drugie półrocze w naszej szkole obfitowało w dużą ilość konkursów językowych, które promowały rozwój językowy uczniów i dawały im okazję do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu filologii angielskiej.

House Master II to druga edycja konkursu z języka angielskiego organizowanego przez szkołę językową House of English dla uczniów szkół podstawowych, która odbyła się w dniach 3-4 kwietnia. Konkurs sprawdzał znajomość leksykalną oraz gramatyczną i wzięło w nim udział 17 uczniów z kl. 1-8. Kornelia Pazdan zajęła I miejsce w kategorii klas 0-1 (ex aequo z uczennicą ze SP w Niedźwiadzie Dolnej),  a Oliwia Szczypek zajęła II miejsce w kategorii klas 4-5 (ex aequo z uczniem SP w Krzywej.

17 kwietnia w siedzibie Zespołu Szkól Mistrzostwa Sportowego STAL w Rzeszowie odbył się międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów kl. IV-VI. Naszą szkołę reprezentowali: Maja Krzanowska, Izabela Zarzyka i  Adrian Podleś – uczniowie z klasy IV. Każdy uczestnik przygotowywał i recytował z pamięci jeden wybrany utwór anglojęzyczny. Dodatkowym atutem wpływającym na ogólną ocenę prezentacji były przygotowane przebrania, rekwizyty i inscenizacje. Konkurs ten nie tylko był okazją do zainteresowania uczniów poezją anglojęzyczną, ale też umożliwił prezentację swoich umiejętności przed publicznością.

Już kolejny raz 25 uczniów z kl. IV-VIII  20 kwietnia wzięło udział w ogólnopolskim konkursie językowym The Big Challenge. Musieli oni nie tylko poradzić sobie z pytaniami sprawdzającymi znajomość  słownictwa czy gramatyki, ale także zmierzyć się z pytaniami ze słuchu. Na poziomie 1 najlepiej wypadł Adrian Podleś zajmując I miejsce w regionie i 4 miejsce w kraju oraz Oliwia i Wiktoria Szczypek, które były II w regionie i VI w kraju.  Świetnie również poradzili sobie uczniowie piszący poziom 3. Anna Marchlik zajęła II miejsce w regionie i VIII w kraju, a Jakub Szczypek uplasował się tuż za nią zajmując III miejsce w regionie i IX miejsce w kraju.

29 maja odbyła się XV już edycja Gminnego Konkursu Języka Angielskiego w szkole Podstawowej w Wiercanach. Konkurs sprawdzał oprócz znajomości słownictwa i gramatyki, również podstawową wiedzę dotyczącą krajów anglojęzycznych. Naszą szkołę reprezentowali Paula Mazan i Krzysztof Stec, którzy zajęli I miejsce ex aequo z uczniem z SP Bystrzyca.

Na początku czerwca odbył się szkolny konkurs „English Speaking Countries” sprawdzający wiedzę o różnych krajach anglojęzycznych. Wzięło w nim udział 15 uczniów z kl. VII-VIII. Najlepsi okazali się Amelia Adamska, Paula Mazan i Oskar Patro.

Inicjowanie tego typu aktywności wśród dzieci nie jest rzeczą łatwą, tym bardziej cieszymy się, że nasi uczniowie chcą brać udział w tego rodzaju przedsięwzięciach i zdobywają nagrody. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Wszystkich zapraszamy do trenowania umiejętności językowych również podczas wakacji.

 

Czytaj więcej

Wolontariat 2023-06-02

Nie pomożemy wszystkim ale razem możemy dużo więcej.

 

Dlatego też Szkolne Koło Wolontariatu wraz ze Samorządem Uczniowskim organizuje lub wspiera akcje, które służą jakiemuś dobru. W ramach akcji „Podaruj buty” zbieraliśmy pieniądze na zakup butów sportowych dla młodzieży ukrańskiej wychowującej się w domu dziecka. Z kolei w akcji „Wyprawka szkolna dla dzieci z Ukrainy”  zbieraliśmy rzeczy nowe i używane w dobrym stanie: plecaki, piórniki, kredki, zeszyty, art. papiernicze. Dary te zostaną przekazane do Starokonstantynowa na Ukrainę do parafii Ojców Kapucynów.  Zbieraliśmy też „Fanty na licytacje dla Faustynki” : kosmetyki, książki, zabawki drobiazgi do wystroju wnętrz- w zasadzie to każda rzecz mogła stać się fantem.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się też „Kiermasz słodkości”. Chętni uczniowie z poszczególnych klas  w wyznaczone dni sprzedawali w szkole swoim koleżankom i kolegom przygotowane przez siebie (lub z pomocą rodziców) słodkości. Dochód z nich został przeznaczony na potrzeby szkoły.

Szkoła przystąpiła też  do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzymała środki finansowe. Jedynym warunkiem była mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! One też to przyczyniły się do kolejnej akcji czyli do zbiórki makulatury do podstawionego na parkingu szkolnym kontenera. Dochód z jej sprzedaży będzie przekazany na budowę studni w Afryce. Na bieżąco zapełnialiśmy też „czerwone serduszka” nakrętkami plastikowymi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w te dzieła. Mamy nadzieję, że po wakacjach jeszcze mocniej zaangażujemy się w pomoc na rzecz innych.

Czytaj więcej

Dzień Dziecka 2023-06-01

 

„My jesteśmy dzieci jak dzieci,

Czasem krnąbrne, czasem czupurne,
Ale chcemy, by księżyc świecił,
A noce nie były pochmurne...
Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
Pracy bez pięknej radości.
Chcemy, by ziemia śpiewająca
Pełna była dobrej miłości.

(T. Kubiak)

 

1 czerwca 2023 w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji nasi najmłodsi otrzymali życzenia i słodkie upominki. Na scenie w Domu Strażaka mogli zaprezentować swoje talenty. Były więc występy muzyczne i recytatorskie. Podziwialiśmy również talenty sportowe, np. akrobacje, karate. Tradycyjnie już nasi strażacy zorganizowali zawody, biegi z przeszkodami oraz inne atrakcje dla dzieci. Mogliśmy liczyć także na ich pomoc w przygotowaniu kiełbasek dla wszystkich. Jesteśmy bardzo wdzięczni ochotnikom z OSP w Olchowej za współpracę i życzliwość.
W tym  dniu także odbyło się przedstawienie związane z dniem urodzin patronki szkoły- Marii Konopnickiej. Uczniowie klasy IV przygotowali spektakl pt. Wędrówka sierotki Marysi do królowej Tatry. Miło było obejrzeć ten występ i wzruszyć się losami biednej sierotki, a także roześmiać się, widząc perypetie krasnoludków.
Uczennice z klasy VI przypomniały biografię poetki. Reporter przeprowadził wywiad z autorką i w ten sposób poznaliśmy ciekawe fakty z życia Konopnickiej. Uczniowie klasy I zakończyli spotkanie piękną recytacją wiersza pt. Tęcza. Złożono także kwiaty pod tablicą pamiątkową poetki.

To był wspaniały dzień! Wszystkim Dzieciom życzymy dużo zdrowia, beztroski i wiele radości!

 

Czytaj więcej